Greg Marsden

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa

Z inicjatywą powołania do życia Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa wystąpili pod koniec 1999 roku ówczesny randny Aleksander Sowa i sołtys Henryk Czerwińczak. Szybko zebrała się grupa 15 zainteresowanych i w połowie 2000 r. Towarzystwo zostało oficjalnie zarejestrowane w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia.
Miłośników Żegiestowa przybywało i w 2005 roku powstał pomysł aby uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Po kilku miesiącach starania sąd przychylił się do wniosku Towarzystwa i od sierpnia tegoż roku organizacja ma status pożytku publicznego. Umożliwia to pozyskiwanie pieniędzy z darowizn 1% oraz korzystanie z ułatwień we współpracy z instytucjami samorządowymi i państwowymi. Nakłada jednak pewne obowiązki, głównie w zakresie rachunkowości i rozbudowanej sprawozdawczości.

Celem Towarzystwa jest dbałość o rozwój uzdrowiska Żegiestów-Zdrój i wsi Żegiestów, w oparciu o jego walory środowiskowo-przyrodnicze, zabytki architektoniczne, pielęgnowanie tradycji kulturowych i popularyzowanie wiedzy o Żegiestowie. Towarzystwo rozwija inicjatywy społeczne i integracyjne dla społeczności. W dotychczasowej swojej działalności organizacja zrealizowała kilkadziesiąt różnych projektów, głównie społecznych. Do najważniejszych należy:
- współpraca z polonią na Ukrainie, zwłaszcza z potomnkami wysiedleńców z terenów Żegiestowa,
- odtworzenie ścieżek przyrodniczych i terenów rekreacyjnych,
- organizacja spotkań mieszkańców i wystaw,
- zbieranie i udostępnianie informacji o Żegiestowie,
- działania na rzecz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żegiestowie,
- organizacja imprez plenerowych i festynów rodzinnych
- wydawnictwa poświęcone miejscowości i uzdrowisku.

Osoby chcące wstąpić do Towarzystwa powinny wypełnić deklarację i przesłać ją do Towarzystwa. Wpisowe wynosi 5 zł a składka roczna 20 zł.

OPP logo 1procTowarzystwo Przyjaciół Żegiestowa
Żegiestów 53
33-370 Muszyna
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 734-28-12-673
REGON 492036353
KRS 0000239042
nr rachunku bankowego 80 1600 1462 1818 8541 0000 0001

facebook logo

Podstawowe dokumenty do pobrania:
- deklaracja członkowska
statut Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa

 

bip